02188739680 ghanbarian14@gmail.com

پرسش و پاسخ

جراحی زیبایی برای بینی های خمیده وپیچ خورده چگونه است؟ امروزه با پیشرفت های زیادی که در زمینه جراحی پلاستیک بینی صورت گرفته می توان با تکنیک های ظریفی اینگونه دفورمیتی ها را اصلاح کرد.
بینی قرمز را چکار می توان کرد ؟ عوامل زیادی همچون آلرژی, عفونت, ضربه وبیماری های التهابی می تواند در آن دخالت داشته باشد که بسته به ریشه یابی آن درمان می گردد.
چگونه می توانیم از تکرار سینوزیت جلوگیری کنیم؟ زمینه های متعددی در بروز سینوزیت مؤثر است که شناسایی آن عوامل واز بین بردن آنها می تواند کمک کند مثلا عامل آلرژی یکی از دلائل مهم عود وتکرار سینوزیت است.
من می خواهم سینوزیت هایم را تخلیه کنم؟ گاهی اگر درمان های مناسب طبی جواب مساعدی نداد می توان آنها را تخلیه کرد.
سینوزیت چرکی ؟ سرماخوردگی های ویروسی می تواند زمینه ساز سینوزیت چرکی باشد که نیاز به مصرف آنتی بیوتیک مناسب ودرمان های کمکی آن دارد.
بینی ملتهب شده چیست ؟ در مواردی چون سرماخوردگی, سرما زدگی, آلرژی و مخاط داخل بینی حالت قرمزی والتهاب پیدا می کند.
دخترم دماغش ترشح دارد ؟ ترشحات می تواند ناشی از آلرژی باشد یا عفونت چرکی سینوسها ویا حتی می تواند بر اثر ورود شیئ خارجی به داخل بینی ایجاد شود.
ترشحات طولانی مدت از بینی دخترم ناشی از چیست؟ عوامل آلرژی زا یا پولیپ بینی در داخل سینوسها یا بینی و…. می تواند علت آن باشد.
دخترم حس بویایی ندارد ؟ آنفلونزا شدید, پولیپ بینی وعوامل ضربه, تومور مغز و…. می تواند عامل آن باشد.
مادرم حس بویایی ندارد ؟ باید معاینه از جهت بیماری های آلرژی, پولیپ بینی, سابقه ابتلا به سینوزیت وتومور انجام شود.
بینی ام روز به روز بزرگتر می شود؟ اگر در سنین رشد تا 25 سالگی باشد مسئله ای نیست ولی در سنین بالا دراثر رشد غدد چربی در زیر پوست بینی کنگره ای شکل بنام رینوفیما می شود.
بینی ام مرتب آبریزش دارد ؟ برای پیگیری از نظر آلرژی ومهار آن لازم است پزشک متخصص گوش وحلق وبینی شمارا معاینه کند.
خرخر شبانه ام همسایه ها واطرافیان را کلافه کرده است: روشهای درمانی پیشرفته ای برای درمان آن مهیا شده است.
پسرم وقتی بینی اش را تمیز می کند خونی است ؟ زخم های مخاطی بینی, دستکاری, حساسیت فصلی, خشکی مخاط و…..از عوامل ایجادی آن هستند.
خونریزی بینی: معضلی است که کمتر کسی را می توان یافت که به آن مبتلا نشده باشد, عموما” با یک مقدار فشار ومدتی انتظار کنترل می شود ویک چکاپ کامل از نظر تست های لنفاوی وعوامل آناتومیکی ضروری است.
احساس ترشحات پشت حلق را چه کنیم؟ گرچه ترشحات چرکی سینوس ها ویا آلرژی در بروز آن دخیل است لکن توصیه می شود جدی گرفته شود.
وسط تیغه بینی ام یک سوراخ وجود داردچه کنم؟ عموما” مشکل ساز نیست ودر معاینات پزشکی از کشفیات آنهاست که آگاهی دادن به آن جز نگران کردن بیمار چیزی در بر ندارد.
علل خون دماغ چیست ؟ بیشترین علل, عوامل برخورد فیزیکی به منطقه بینی, علل خونی و… است

سوال و جواب در مورد گلو

چگونه از گلودرد جلوگیری کنیم ؟ گرچه راه قطعی وجود ندارد ولی تغذیه مناسب, مصرف میوه جات تازه حاوی ویتامین سی ,استراحت وآرامش کمک کننده است.
تنفس بد دائمی را چگونه توجیه کنیم ؟ تنگی ناحیه حلق, بزرگی لوزه ونرمی بیش از اندازه عضلات حلق و…. می تواند عامل آن باشد.
آیا صدای از دست رفته ام را می توانم بدست آورم؟ اگر آواز می خوانید نباید به حنجره تان فشار آورید, اگر آلرژی دارید آن را کنترل کنید. بهر حال گاهی می تواند منجر به ایجاد تورم ویا پولیپ حنجره شود.
من یک پولیپ روی تار صوتی ام دارم ؟ اگر مراقب حنجره ات نباشی به آن استراحت صوتی نداده و پرهیز از عوامل تحریک کننده نداشته باشید وگرفتگی صدای طولانی مدت ایجاد نمایید ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.
من یک معلم هستم نمی توانم داد بزنم ؟ خوش به حال شاگردان آن معلم, گاهی فرم حنجره, عضلات اطراف آن از نظر تونوسیتی طوری است که امکان بسته شدن قدرتمندانه تارهای صوتی وجود ندارد. درمانی ندارد.
آیا درمانی برای خشکی گلو وجود دارد؟ علل گوناگونی برای آن وجود دارد که بسته به علت آن درمان می شود.بیشتر اوقات آلرژی به مواد پیرامون خود داریم که شناسایی آن جهت درمان راحتتر می باشد.
گلو درد استرپکوکی چیست؟ عامل گلو درد میکروب خطرناک استرپتوکوک است که اگر درمان مناسب نشود می تواند منجر به تب روماتیسمی شود.
مری فندق شکن چیست؟ در اثر حرکت غضروف های حنجره ومری بر روی هم صدایی از ابتدای مری خارج می شود که به آن صدای فندق شکن میگویند.
برای جلوگیری از عفونت مکرر لوزه چکار می توانم بکنم؟ رعایت اصول بهداشت وپرهیز از تماس با افراد مبتلا به سرماخورده, گاهی لوزه ها نیاز به جراحی دارند.
من حس بویایی وچشایی خود را از دست داده ام, چرا ؟ احتمالا” سرماخورده اید.
غدهِ ی پاپیلوما برروی تارهای صوتی را چه کار کنیم؟ بستگی به اندازه غده, مدت زمان بروز, سن بیمار, محل آن, درمان وبرخورد با آن متفاوت است.
لوزه های من چه مشکلی دارند؟ بعضی اوقات لوزه ها به علت حفره ای بودن ویا بزرگی بیش از حد زود به زود چرک می کند ودچار درد والتهاب می شوند که نیاز به یک درمان قوی وگاهی جراحی دارند.
آیا جراحی لوزه, مرا مستعد عفونت نمی کند ؟ اگر لوزه به دلیل مزاحمت های عفونی عمل شده باشد, بعد از عمل خیلی کَمتر دچار عفونتهای چرکی گلو می شود.
آیا جراحی لوزه روی صدای من وآواز من تأثیرمی گذارد ؟ اصلا” روی فرم صدا که منشأحنجره دارد تأثیر نمی گذارد.
آیا قادر به آواز خواندن بعد از عمل لوزه هستم ؟ مسلما” بله

سوال و جواب در مورد گوش

حساسیت به صدا در گوش در چه مواردی است ؟ خستگی, کار زیاد, بی خوابی, استرس و….. گاهی عفونتهای گوش میانی, ضربه به گوش میانی و….از آن عوامل است.
تشکیل مایع غلیظ در گوش میانی (مایع سریش مانند )به چه علت است؟ طولانی شدن عفونت گوش میانی ودرمان ناقص وعوامل ساختمانی وژنتیکی گوش از عوامل ایجاد کننده می تواند باشد.
آیا در زمینه سمعک پیشرفت های حاصل شده؟ مسلما”وخیلی زیاد طوری که سمعک های جدید فوق العاده کوچک وحتی انواعی از آن در زیر پوست ویا داخل گوش نصب می شوند که نیاز به مراقبتی هم ندارند.
در موقع پرواز,گوش کیپ می شود ؟ به علت فشار منفی شیپور استاش ( که رابط گوش میانی وحلق می باشد وتعدیل فشار هوا را بعهده دارد) بسته می شود وگرفتگی ایجاد می کند.
آیا محافظ گوش مضر است ؟ گاهی باعث فشار به گوش خارجی شده وایجاد درد می کند.
برای درمان لابیرتیت چه کاری می توانم انجام دهم ؟ درمان های کمکی مثل داروهای ضد سر گیجه توصیه می شود وبرای پیگیری بیشتر مراجعه به پزشک لازم است.
وجود مایع در پشت پرده ی گوش چیست ؟ در شرایطی مثل عفونت های مقاوم به دارو ویا عواملی مثل لوزه سوم, تومور در ناحیه حلق شیپور استاش بسته می شود وهواگیری گوش میانی قطع شده ومایع در گوش ایجاد می شود.
من عفونت گوش میانی دارم, می توانم مسافرت کنم (مسافرت هوایی )؟ به علت بسته شدن شیپور استاش عفونت گوش تشدید می شود.
همسر من خرخر می کند من برای جلوگیری از آسیب به گوش محافظ گوش استفاده می کنم آیا صدمه ای از خرخر می بینم ؟ خیر این نوع صداها مضر نیستند

سوالات عمومی گوش وحلق وبینی
علائمی چون گیجی, تهوع وکاهش شنوایی می تواند ناشی از چه بیماری باشد؟ بیماری سرگیجه حمله ای خوش خیم است وگاهی می تواند ناشی از لابیرتیت حاد باشد.
چگونه می توان با علائم ناشی از بیماری مسافرت مبارزه کرد؟ در صورت شدید بودن علائم باید مسافرتها را محدود کرد وداروهای ضد سرگیجه استفاده کرد.
من نمی توانم خمیازه بکشم چه کنم ؟ سعی کنید خونسرد باشید اشکالی ندارد.درمان خاصی ندارد.
در مواقع سرماخوردگی ترش می کنم چرا؟ به زمینه ژنتیکی وساختمانی معده ومری مربوط بوده ونگرانی ندارد.
من حامله هستم, احساس می کنم حالت سرماخوردگی دارم؟ به جهت افزایش هورمون های دوران حاملگی وفشارهای فیزیکی به ریه ودیافراگم علائم شبیه سرماخوردگی است که باید تحمل کرد واینها شروع سختیها ومشکلات مادر شدن وفراهم شدن بهشتی است که قرار است زیر پای مادران قرار گیرد.
آیا آلرژی من ارتباطی با سرماخوردگی دارد؟ ارتباط عامل ومعلولی ندارد, علائم این دو گاهی شبیه هم بوده ودر مواقعی وجود آلرژی باعث می شود سرماخوردگی دیرتر از بدن دفع شود ودرمان زود هنگام سرماخوردگی در این افراد الزامی است.
آیا محل کار من می تواند باعث بیماری در من شود؟ مسلما” به دلائل گوناگونی می تواند از جمله : عوامل فیزیکی, مثل آلودگی هوا, ذرات معلق در آن,سر وصدا و… عوامل روحی, استرس شغلی, مثل فشار روحی در مواجه با ارباب رجوع, کارفرما ویا همکاران, می توانند باعث ایجاد بیماری در فرد شوند.
من صدایم را از دست داده ام ؟ طیف وسیعی از عوامل در این مورد مطرح است, از فریاد زدن وآواز خواندن تا سرماخوردگی وشوک عصبی وحمله آلرژی وده ها عامل دیگر که نیاز به یک پروتکل درمانی خاص خود را دارد.
تمام فامیل من از خشکی وتورم پوشش مخاطی خود نگرانند؟ متأسفانه بعضی از بیماری های ارثی مثل سندرم چنین بیماری را باعث می شود.
درمان مناسب تب یونجه چگونه می باشد؟ به غیر از شناسایی عوامل محیطی وسپس پرهیز از عوامل ایجاد کننده ,درمان دارویی نیز الزامی است.
زبان جغرافیایی چیست؟ گاهی بر روی زبان بعضی افراد پرزهای چشایی به صورت نامنظم وجود دارد که منظره شبیه نقشه جغرافیایی ایجاد می کند که به آن زبان جغرافیایی می گویند . عارضه خاصی نیست ونیاز به درمان خاصی نیز ندارد.
درموقع مسافرت با هواپیما و دچار سردرد شدید می شوم ؟ تغییرات فشار جو به سینوس ها ی اطراف بینی منتقل شده وسینوس های اطراف بینی خصوصا” سینوس پیشانی دچار درد شدید می شوید که نیاز به درمان های اورژانسی دارد.
خونمردگی ناگهانی درچشم چه علتی دارد؟ ضربه, آلرژی اختلالات خونی وتغییرات فشار خون از عوامل مهم آن است

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *