02188739680 ghanbarian14@gmail.com

جراحی حلق

عکس قبل و بعد عمل جراحی لوزهسوالی که همواره برای عده زیادی از مردم مطرح بوده و هست این است که نقش لوزه ها در بدن انسان چیست؟

ابتدا لازم است کلیاتی درباره ی لوزه ها بدانیم .

لوزه ها در گلوی ما هستند و در مسیر عبور غذا و هوا قرار دارند . آنها نقش مهمی در مهار عفونتهای تنفسی دارند . در دوران کودکی نیز اهمیت بسزایی در پیشگیری از بروز عفونتهای ریوی دارند.

حال این سوال مطرح است که چرا پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی گاهی پیشنهاد جراحی لوزه را می دهند.

1 – گاهی لوزه ها کانون عفونت شده هر از چند گاهی فعال می شود و مشکل ایجاد می کند و در ضمن ای مسئله فرد با کوچکترین سرما خوردگی تا مدت ها درگیر عفونت گلو میشود در چنین مواردی لازم است لوزه ها برداشته شود.

2 – گاهی بزرگ بودن بیش از حد لوزه مشکل ساز می گردد مثلاً لوزه سوم با بزرگ شدن بیش از اندازه راه تنفس بینی را مسدود کرده و کودک را مجبور می شود که از دهان تنفس داشته باشد که این خود منجر به خشکی دهان و بروز عفونت ریوی می گردد. به غیر از این بزرگی لوزه سوم می تواند باعث سینوزیت و عفونت گوش میانی شود.

3 – در مواردی بزرگ شدن لوزه های کنار حلق‌ (که مردم به عنوان لوزه اصلی می شناسند) میتواند باعث بروز بوی دهان در کودکان و بزرگسالان شود. و گاهی باعث اختلال در بلع غذا می شود که لازم است در چنین مواردی لوزه ها تحت عمل قرار گیرند.

4 – در مواردی لوزه ها دچار تومر خوش خیم و بد خیم می شوند که نیاز به جراحی پیدا میکند.

جراحی لوزه:

برداشتن لوزه ها امروزه با بی هوشی عمومی صورت می گیرد قبل از عمل ،آزمایشات مرسوم و تست های انعقادی انجام می شود و در صورت سالم بودن آنها و در شرایطی که هیچ گونه سرما خوردگی در بدن نباشد بیمار به اتاق عمل برده شده و لوزه برداشته می شود.

اهمیت جراحی لوزه در بروز خونریزی حین عمل و بعد از عمل می باشد جراح باید با ظرافت رگهای تغذیه کننده لوزه را بااستفاده از نخ جراحی و یا کوتر و لیزر ببندد تا خطر خونریزی از بین برود. برای جلوگیری از خونریزی بعدی لازم است فرد عمل شده ازیک هفته الی ده روز از مایعات خنک به عنوان غذا استفاده کند

استفاده از لیزر در جراحی لوزه بیشتر از آنکه ارجحیت درمانی داشته باشد، جنبه تبلیغاتی دارد و بطور معمول استفاده نمیشود.